25o Παγκόσμιο Συνέδριο Ουρολογίας Videoourology Ιούνιος 2014, Σόφια, Βουλγαρία

Βραβείο καλύτερου βίντεο για μια δύσκολη περίπτωση νεφρολιθίασης με συνδυασμένη ενδοσκοπική μέθοδο:

 

Detailed Programme

Click here for the final Scientific Programme in PDF format

Thursday, June 19, 2014
17:00-19:00 Registration
Hall “BALLROOM 3”
19:00 Opening Ceremony & Welcome Reception
 
Friday, June 20, 2014
Hall “BALLROOM 3”
08:00-08:15 Welcome and Introduction

M. Georgiev
Chairman of the Organizing Committee


A. Smith,
Founding President of the Endourology Society


J. Rassweiler,
Chairman of ESUT

P. Panchev,

Chairman of the Bulgarian Association of Urology
08:15-10:00 "YOUR VOICE MATTERS"
Plenary session 1: BPH management

Moderator: J. de la Rosette
Panelists:  A. Gross, F. Gómez Sancha, M. Cynk, M. Georgiev, J. Rassweiler

Medical Treatment
08:15 J. de la Rosette: Case study presentation  

Surgical Treatment
08:35 M. Georgiev: Bipolar TURP
08:45 F. Gómez Sancha: Green light Laser prostatectomy
08:55 M. Cynk: Holmium laser prostatectomy
09:05 J. Rassweiler: TULP - Technique and experience with low power Ho - LEP 
09:15 A. Gross: Thulium prostatectomy 
09:25 R. Sotelo: Lap simple prostatectomy
09:35 Questions and answers
Hall “RILA”
08:30-13:00

Hands on Training Sessions:
Experience GreenLight™ for BPH: A systematic approach through hands-on simulation
Director/Tutor: R. Sweet

08:30-10:00 Group 1
10:00-11:30 Group 2
11:30-13:00 Group 3

(maximum participation: 6 person per group)

10:00-10:30 Coffee Break - ePosters Viewing
Hall “BALLROOM 3”
10:30-12:00 "WHAT IS NEW?"
Plenary Session 2: Bladder tumors, upper tract TCC, Kidney Tumors

Moderator: J. Rassweiler
Panelists:  T. Herrmann,  P. Jichlinski, A. Martov, A. Lapini

Diagnostic Techniques
10:30 J. de la Rosette: OCT
10:40 A. Lapini: SPIES
10:50 P. Jichlinski: PDD
11:00 M.P. Laguna: Biopsy of renal masses

EndoscopicTreatment
11:10   T. Herrmann: En bloc Laser-TURB
11:20 A. Martov: En bloc transurethral resection of bladder tumors (en bloc TURBT)
11:30 O. Traxer: Upper tract TCC: Role and limitations of endoscopic management
11:40 Questions and answers
Hall “BALLROOM 3”
12:00-13:30 "CHALLENGE THE EXPERT"
Plenary Session 3: Advances in endoscopy, management of renal stones, disasters in percutaneous surgery

Moderator: A. Smith
Panelists: M. Desai, O. Traxer, N. Buchholz, A. Skolarikos, I. Saltirov

Management of Renal Stones
12:00 M. Desai: Stones in the lower calyx (mini perc, ESWL, URS)
12:10 N. Buchholz: Staghorn stone (supine, prone)
12:20 O. Traxer: Staghorn stones (RIRS)
12:30 R. Saglam: Robotic flexible ureteroscopy
12:40 A. Skolarikos: Stones in a pregnant woman 
12:50 N. Buchholz: Ureteral stents (Metal stents, two stents, stent removal)
13:00 A. Smith: Disasters in percutaneous stone surgery
13:10 Questions and answers
13:30-14:30 Lunch Break - ePosters Viewing
Hall “BALLROOM 3”

14:30-16:00



14:30-15:00





15:30-16:00

Plenary Session 4:
Simulation in Urology
Contemporary approach for patients with BPH-LUTS

                       
Moderator: Ch. Sundaram
Panelists: A. Smith, A. Gozen, F. Gómez Sancha

14:30 R. Sweet: The emergence of simulation science in Urology

Moderator: J. de la Rosette
Panelists: P. Panchev, P. Simeonov, D. Mladenov

15:00

J. de la Rosette: Contemporary approach to BPH-LUTS and importance of early combination treatment for patients with LUTS-BPH and moderate symptoms onwards

15:30 Panel Discussion
15:45 Questions and answers
  
Hall “RILA”
15:00-18:00 Hands-on Training Sessions: Experience GreenLight™ for BPH: A systematic approach through hands-on simulation
Director/Tutor: R. Sweet

15:00-16:30 Group 4
16:30-18:00 Group 5

(maximum: participation 6 person per group)

16:00-16:30  Coffee break - ePosters Viewing
Hall “BALLROOM 3”
16:30-18:00 Video Session 1: Lower urinary tract obstruction – BPH and urethral strictures
Moderator: A. Gross
Panelists: F. Gómez Sancha, M. Cynk, M. Georgiev
Click here
Hall “SREDTZ”
16:30-18:00 Video Session 2: Urothelial cancer
Moderator: J. Rassweiler
Panelists: St. Tchakarov, E. Canda, K. Neykov
Click here
Hall “BALLROOM 3”
18:00- 19:00 Poster session 1: Lower urinary tract obstruction – BPH and urethral strictures, use of smartphones in endoscopic procedures
Moderator: T. Herrmann
Panelists: D. Mladenov, A. Skolarikos
Click here
17:00-17:15 Coffee Break
Hall “SREDTZ”
18:00-19:00 Poster session 2: Prostate cancer
Moderator: St. Tchakarov
Panelists: A. Hinev, L.Tunc
Click here
20:00 Congress Dinner
 
Saturday, June 21, 2014
Hall “BALLROOM 3”
08:00-09:30 Plenary Session 5: UPJ obstruction – Management options
Moderator: A. Smith
Panelists: N. Buchholz, N. Buffi, A.S. Gözen, E. Panagiotou

UPJ Obstruction
08:00 A. Smith: UPJ Obstruction: Is endopyelotomy obsolete?
08:15 A.S. Gözen: SMART pyeloplasty
08:30 N. Buffi: Less pyeloplasty versus 5 mm ports LAP pyeloplasty
08:45 E. Panagiotou: Robotic plyeloplasty
09:00 Questions and answers
Hall “RILA”
08:30-12:30 Hands-on Training Session: URS
Director: O. Traxer
Tutors: O. Traxer, A. Papatsoris, R. Saglam, I. Saltirov
Limited participation: a maximum 10 persons
Hall “BALLROOM 3”
09:30-11:30 Video Session 3: Renal - Ureteral surgery I
Moderator: C. Sundaram
Panelists: Y. Ozgok, N. Buffi, E. Panagiotou
Click here
Hall “SREDTZ”
09:30-10:30 Video Session 4: Prostate cancer
Moderator: W. Artibani
Panelists: G. Janetschek, A.R. Kural, E. Canda
Click here
10:30-11:30

Video Session 5: Lymph node dissection, sacropexy and incontinence, vasectomy reversal
Moderator: G. Janetschek
Panelists: D. Pushkar, I. Donkov, A. Hinev
Click here

11:30-12:00 Coffee break - ePosters Viewing
Hall “BALLROOM 3”
12:00-14:00 Video Session 6: Renal - Ureteral surgery II
Moderator: C. Sundaram
Panelists: E. Gallyamov, L. Tunc, K. Neykov
Click here
Hall “SREDTZ”
12:00-14:00 Video Session 7: Urolithiasis
Moderator: A. Smith
Panelists: M. Desai, N. Buchholz, A. Papatsoris
Click here
Hall “BALLROOM 3”
14:00-15:00 Video session 8: Rare urological conditions
Moderator: M. Desai
Panelists: K. Neykov, N. Kolev
Click here
Hall “SREDTZ”
14:00-15:00 Poster session 3: Renal Pathology
Moderator: P. Panchev
Panelists: P. Simeonov, K. Yanev
Click here
   
15:00-16:00 Lunch break - ePosters Viewing
Hall “RILA”
15:00-19:00 Hands-on Training Session: Laparoscopy
Director: J. Rassweiler
Tutors: J. Rassweiler, A.S. Gözen, A. Skolarikos, K. Yanev, L. Tunc, Y. Ozgok, R. Sanchez-Salas

Limited participation: maximum 10 persons
Hall “BALLROOM 3”
16:00-17:30 Plenary Session 6: Radical prostatectomy and cystectomy
Moderator: W. Artibani
Panelists: A.R. Kural, J. Rassweiler, E. Canda, G. Janetschek

16:00 Techniques to preserve potency and continence and troubleshooting during robotic radical prostatectomy and cystectomy (Panel discussion)
16:30 A.R. Kural: Approaches to DVC during RARP
16:45 J. Rassweiler: Laparoscopic and robot-assisted radical prostatectomy - Extraperitoneal and retrograde approach
17:00 E. Canda: Why technique for radical cystectomy and intracorporeal diversion
17:15 G. Janetschek: Lymph node dissection for prostate and bladder cancer when and how?
   
17:30-17:45 Coffee break - ePosters Viewing
Hall “BALLROOM 3”
17:45-19:30 Plenary Session 7: Renal masses
Moderator: C. Sundaram
Panelists: J. Rassweiler, R. Sotelo, P. Panchev, P. Simeonov

17:45 Management of Renal Masses (Panel discussion)
18:15 C. Sundaram: Advances in renal robotic surgery
18:35 J. Rassweiler: LAP partial nephrectomy
18:45 C. Sundaram: Robotic partial nephrectomy, minimizing warm ischemia
19:15 R. Sotelo: Partial nephrectomy: Troubleshooting and prevention of complications
   
Sunday, June 22, 2014
Hall “BALLROOM 3”
08:00-09:30 Plenary Session 8: Laparoscopic Surgery/Robotic
Moderator: R. Sotelo
Panelists: Ch. Sundaram, D. Pushkar, K. Yanev, B. Petrov

08:00 A.S. Gözen: Advances in 3D laparoscopy
08:15 R. Sotelo: Disasters in laparoscopy
08:30 Ch. Sundaram: Training and credentialing in Robotic Surgery
08:45 J. Rassweiler: Future developments in surgical robotics
09:00 E. Gallyamov: Laparoscopic ureteral surgery – reaching the limits
09:15 Questions and answers
   
09:30-09:45 Coffee Break - ePosters Viewing
Hall “BALLROOM 3”
09:45-11:00 Plenary Session 9: Female urology: Urinary incontinence: Evaluation and management, Fistula repair
Moderators: W. Artibani, D. Pushkar
Panelists: W.N. Vance, I. Donkov, S. Tzerovski, N. Kolev

09:45 W.N. Vance: Methods, indications and results of urodynamic investigations
10:00 W. Artibani: Surgical treatment of female stress urinary incontinence
10:15 D. Pushkar: Fistula repair: How I do it?
10:30 I. Donkov: Botulinium toxin A for treatment of urgency incontinence
10:45 Questions and answers
Hall “SREDTZ”
09:45–11:00 Poster Session 4: Urothelial cancer
Moderator: K. Neykov
Panelists: P. Panchev, P. Simeonov
Click here
Hall “BALLROOM 3”
11:00-12:00 Satellite Symposium
Industry sponsored
   
12:00-12:45 Lunch break - ePosters Viewing
Hall “BALLROOM 3”
12:45–14:00

Plenary Session 10: Office Urology-prostate biopsy/flexible cystoscopy/new imaging techniques
Moderator: P. Panchev
Panelists: P. Simeonov, M. Georgiev, G. Kirova, K. Neykov

12:45 Y. Semerdzhiev: Transrectal or perineal biopsy for detection of prostate cancer?
13:00 G. Kirova: MRI/US fusion: Comparison of the systems
13:15 I. Donkov: Current use of flexible cystoscopy in urology practice
13:30 Questions and answers
Hall “SREDTZ”
12:45-14:00 Poster session 5: Urolithiasis
Moderator: A. Smith
Panelists: R. Saglam, I. Saltirov
Click here
Hall “BALLROOM 3”
14:00-15:00 Satellite Presentation 1
Industry sponsored
Hall “SREDTZ”
14:00-15:00 Poster Session 6: Various
Moderator: St. Tchakarov
Panelists: P. Tzvetkova, V. Vassilev
Click here

Hall “BALLROOM 3”

15:00-15:30 Satellite Presentation 2
Industry sponsored
Hall “BALLROOM 3”
15:30-16:00 Satellite Presentation 3
Industry sponsored
16:00-16:30 Coffee Break
Hall “BALLROOM 3”
16:30-17:30 Meeting of Bulgarian Association of Urology
Moderator: P. Panchev
Panelists: P. Simeonov, M. Georgiev, K. Yanev
   
17:30 Closing Ceremony
 
 

Συνεργαζόμενοι φορείς

logos1 logos2

logos3

Συνεργαζόμενα νοσοκομεία

 logos4  logos5

Κλείστε Online Ραντεβού!

Όλα τα πεδία είναι υποχρεωτικά!

Copyright © 2017 All Rights Reserved Νικόλαος Μπαφαλούκας, Χειρουργός - Ουρολόγος FEBU